„Sztandar” trafia do cyfry, nominacja do Fryderyka i trasa koncertowa Dr Misio
Posłuchaj w streamingu!
„Sztandar”, który dotychczas wzbogacał jedynie fizyczną wersję nominowanego do nagrody Fryderyka albumu „Chory na Polskę”, wkracza do świata cyfrowego.
Od dziś fani będą mogli posłuchać utworu na swoich ulubionych platformach streamingowych.
„Sztandar” to jedna z tych piosenek, które na ostatniej płycie Dr Misio podejmują rozmowę na temat tego czym dla nas jest dziś Polska i patriotyzm. A jest ich na albumie „Chory na Polskę” kilka. W „Sztandarze” ten temat zderza się ze skomplikowanymi relacjami pomiędzy mężczyzną i kobietą. Tyle tylko, że tu dość ironiczny przekaz ubrany jest w ostre gitarowe granie. To jednak nie jedyna niespodzianka przygotowana przez zespół. Wraz z premierą singla, światło dzienne ujrzał nowy teledysk autorstwa Wojtka Szustera, zrealizowany przez jego ekipę z Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Oglądając klip oglądamy nasze rodziny, sąsiadów, nas samych… „Sztandar” nie tylko w warstwie tekstowej i muzycznej, ale również wizualnej staje się opowieścią o naszej tożsamości.
Arek Jakubik o utworze:
To jeden z pierwszych numerów, który powstał na płytę „Chory na Polskę”. Najbardziej siedzi mi w głowie charakterystyczny dla tej piosenki „królewski chór wujów”. Pamiętam, że nagrywaliśmy go stojąc dokoła mikrofonu w Boogie Town Studio w Otwocku. Wyglądało to dosyć zabawnie. Dziesięciu facetów razem z Maćkiem Wasio, producentem muzycznym tego kawałka, próbuje śpiewać basem „aaa aaa aaa aaa”. A basami no nie jesteśmy. Ciężko było utrzymać powagę, co chwilę ktoś się gotował i trzeba było powtarzać. Cały numer oprócz tegoż chóru nagrywaliśmy na setkę. Tę energię mam nadzieję tu słychać. Lubię mroczny klimat tego kawałka. Na koncertach mocno rozbudowaliśmy partie instrumentalne, a w roli głównej pojawia się… akordeon.
Album, który zdobył serca fanów i uznanie Akademii Fonograficznej, jest dostępny zarówno na nośniku CD, jak i w formie winylowej, co sprawia, że każdy miłośnik autentycznego brzmienia może cieszyć się jego treściami w wybrany przez siebie sposób.
Kup album!
Jednak to nie wszystko! Dr Misio koncertuje w całej Polsce, serwując fanom prawdziwe rock’n’rollowe przeżycia. To niepowtarzalna okazja, by doświadczyć energii Dr Misio na żywo.
15.03. Bolesławiec, Kino Forum
20.03. Inowrocław, Teatr Miejski
23.03. Warszawa, Klub Proxima
24.03. Łódź, Scenografia
12.04. Grudziądz, Klub Akcent
13.04. Krosno, Rock Klub Iron
18.05. Poznań, Blue Note
Kup bilet!
DR MISIO
Polski zespół muzyczny Dr Misio został założony w 2008 roku z inicjatywy aktora Arkadiusza Jakubika. Dziś skład zespołu uzupełniają: Paweł Derentowicz, Adam Czarnecki, Paweł „Afa” Pittner, Roman Rojewski. W styczniu 2013 roku zespół opublikował swój pierwszy teledysk do piosenki „Młodzi” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. W marcu 2013 roku ukazał się debiutancki album studyjny zespołu pod tytułem „Młodzi”. Producentem muzycznym płyty był Olaf Deriglasoff. W czerwcu tego samego roku zespół otrzymał Nagrodę dziennikarzy podczas Sopot TOPtrendy Festiwal 2013, a w lipcu wystąpili na Jarocin Festiwal 2013.W lipcu 2014 roku zespół wystąpił podczas Przystanku Woodstock, a w październiku tego samego roku wydali swój drugi album studyjny zatytułowany „Pogo”, również z produkcją muzyczną Olafa Deriglasoffa. Dwa następne albumy Dr Misio: „Zmartwychwstaniemy” i „Strach XXI wieku”, których producentem muzycznym był Jakub Galiński, w 2018 i 2021 roku były nominowane do Fryderyków w kategorii najlepszy album rockowy.
Twórczość zespołu uważana jest nie tyle za kontrowersyjną, co refleksyjną. Wydany w 2017 roku singiel pt. „Pismo” sprowokował włodarzy do usunięcia Dr Misio z festiwalu w Opolu. Piąty, studyjny album „Chory na Polskę” ukazał się nakładem wytwórni Agora Muzyka.